Anasayfa

Kamanubyo 2023 Seo Derssi

SEO Nedir?

SEO, internet sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayan kriterlerdir. SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir.

Örneğin internette araştırılan herhangi bir konu ile ilgili içerik yayımlayan siteler belli bir sıraya göre dizilmiştir. Bu siteler Google, Yandex gibi arama motorlarının kriterlerine göre sıralanmıştır. Web sitesi yöneticileri, içerik yöneticileri ya da içerik yazarları bu kriterleri dikkate alarak SEO uyumlu içerik hazırlamaktadır. Belirlenen kriterlere uyan siteler arama motorlarında üst sıralara çıkmaktadır.

SEO Anlamı Nedir?

SEO’nun anlamı “search engine optimization” kelimelerinin kısaltılmışından gelir ve Türkçeye “arama motoru optimizasyonu” şeklinde çevrilir.

SEO, herhangi bir konuda arama motorlarında yapılan aramalarda web sitesinin üst sıralara çıkmasını sağlayan kriterlerdir.

SEO Ne İşe Yarar?

SEO; internet sitesinin arama motorlarında üst sıralara çıkması, tıklanma oranının yükselmesi, siteye gelen ziyaretçi sayısının artması ve dolayısıyla siteden elde edilen gelirin artması noktasında işe yarar. SEO ile web siteleri yapılan aramada daha iyi sıralamalar elde ederek daha görünür hale gelir, böylece kullanıcıların bu sitelere tıklama ihtimali artar. SEO çalışması, web sitesinin popülerliğini arttırmasını da sağlar.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, arama motorlarının belirlediği sıralama kriterleri dikkate alınarak yapılır. Arama motorları bu kriterleri site içi ve site dışı olmak üzere iki kategoride yayımlamıştır.

Site içi SEO çalışmaları içerik ve teknik olarak iki başlıkta incelenir. İçerik ile ilgili SEO çalışmaları meta title, description, başlık hiyerarşisi, link inşası, anchor text, anahtar kelime gibi kavramları içerir. Teknik SEO çalışmaları ise sitenin yazılımını güçlendirerek yapılan SEO çalışmasıdır. Site dışı SEO çalışmaları, sitenin arama motorları nezdindeki değerini büyütmek için diğer sitelerde yapılan çalışmaları içerir. Örneğin backlink çalışması bu alana girer. Bir web sitesi diğer sitelerden ne kadar doğal link alıyorsa bu durum o sitenin o kadar iyi durumda olduğunu gösterir. Fakat burada backlinklerin güçlü ve legal sitelerden gelmesi de önemlidir. Zararlı backlink veren siteler engellenmelidir.