8 Adımda Dijital Pazarlama Stratejisi

Kamanubyo 2023 Seo Derssi

8 Adımda Dijital Pazarlama Stratejisi

Etkili bir dijital pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?

1. Hedeflerinizi iyi belirleyin.

Öncelikle orta ve uzun vadeli hedeflerinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Bu, marka bilinirliği ya da satışlarınızı belirli bir oranda arttırmak olabilir. Bu hedef doğrultusunda sağlam ve sabırlı adımlar atmaya özen gösterin.

2. Hedef kitlenizi tanımlayın.

Hedeflerinizi belirlediniz. Şimdi ise yaptığınız işe ve kullandığınız sosyal mecraya göre değişecek olan hedefinizdeki kitleyi tanımlamak. Tüm kriterleri göz önünde bulundurun. Ardından iyi tanımladığınız bu kitleye uygun içerik üretin.

3. Markanıza en uygun platformları bulun.

Bazı markaların tüm dijital kanallarda olması gerekirken diğerlerinin tek bir kanaldan içerik oluşturması daha uygun olabilir. Sizin markanıza en uygun platformu bulun ve yanlış kanaldan ilerleyerek zaman kaybetmeyin.

 

4. Bütçenizi oluşturun.

Web sitesi, SEOSosyal Medya, Google Ads, Facebook Business gibi kullanacağınız tüm dijital kanallar için bütçenizi belirleyin. Toplam bütçenizin ne kadarını hangi platforma kullanacığınıza karar verin. Bunun için sürekli ölçüm yapmanız gerekecektir.

5. Etkileşimli içerikler yaratın.

Tüm kanallarda etkileşimli içerikler oluşturun. İçeriklerinizi yarattıktan sonra sabırlı bir şekilde hedef kitlenizle iletişim halinde olun.

6. Müşteri iletişimini koruyun

 

Kitlenizle iletişime önem verin. Onların ihtiyaçlarını karşılayın, sorularına cevap verin, sizi tanımalarını sağlayın.Dijital kanallarda müşterilerin markalara daha kolay ulaşabildiğini unutmayın. Bunun avantaj ve dezavantajlarını iyi tanımlayın.

 

7. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapın.

İçeriğinizi SEO’ya uygun hale getirin. Markanızla ilgili etkili anahtar kelime analizi yapın. Mutlaka bir SEO stratejisi yaratın. Arama motoru dostu içerikler üreterek dijitalde sürekli var olursunuz. Ayrıca reklam maliyetlerinizi düşürürsünüz.

8. Ölçümleme yapın.

  • Dönüşümlerinizi ölçün. İstatistikleri okuyabilmek çok önemlidir. Size birçok şeyi anlatır.

Mutlaka Google Analytics, Instagram Insights gibi araçları kullanın. Boşa giden içerikler hem zaman hem para kaybıdır.

 

Sizin Dijital Pazarlama Stratejiniz nasıl? Bizimle de paylaşırsanız harika olur!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir